top of page

co-opera „Bajki robotów”

na podstawie opowiadań Stanisława Lema

 


autorzy libretta: Cezary Duchnowski, Paweł Hendrich
muzyka, koncepcja artystyczna i reżyseria: Cezary Duchnowski, Paweł Hendrich
reżyser wizualizacji: Bartłomiej Szlachcic
oprogramowanie: Cezary Duchnowski, Paweł Hendrich
syntezator mowy: Paweł Cyrta
kostium bladawca: Justyna Podżorny

obsada:

Justyna Skoczek - maszyna do pisania, klawiatura MIDI
Andrzej Bauer - wiolonczela, wiolonczela elektryczna
Maciej Frąckiewicz - akordeon
Rafał Łuc - akordeon
Leszek Lorent - instrumenty perkusyjne
Paweł Romańczuk - instrumenty niekonwencjonalne
Paweł Hendrich - komputer, gitara elektryczna
Cezary Duchnowski - komputer, instrumenty klawiszowe
Łukasz Rozmysłowski - taniec
Norbert Rosiek - taniec


Jest to projekt, którego treść opiera się na trzech fantastycznonaukowych opowiadaniach Stanisława Lema: „Trzej elektrycerze”, „Uranowe uszy”, „Jak Erg Samowzbudnik bladawca pokonał”. Bohaterami są roboty, żyjące na odległych planetach: Kryonii – mroźnej, bezsłonecznej, lecz mieniącej się blaskiem wielokolorowych zórz polarnych, Aktynurii – zbudowanej z najcięższych metali, której mieszkańcy Palatynidami się zwali oraz na tej, którą podstępny Homos Antropos nawiedził i niecnie jej mieszkańców oszukał, a w szczególności niewinną królewnę Elektrinę.

Kompozycja ta jest sklasyfikowana przez nas jako co-opera – od słowa kooperacja, co oznacza, iż istnieje w niej pewnego rodzaju współdziałanie i równorzędność. Po pierwsze, muzyka została skomponowana przez dwóch kompozytorów, od dekady ściśle współpracujących ze sobą. Po drugie, kompozycja i improwizacja współistnieją tu w równowadze, co również wynika z wieloletniej współpracy obydwu kompozytorów i wykonawców. Po trzecie, występuje w niej sprzężenie pomiędzy warstwą elektroakustyczną i warstwą wideo. Ponadto w słowie co-opera zawarte jest również pytanie „co?”, które wyraża niewiadomą, zagadkę, eksperyment.  

Dla potrzeb naszego widowiska powstało autorskie oprogramowanie – stworzony został syntezator mowy, który w co-operze zastępuje tradycyjny głos. Wybór ten był podyktowany treścią dzieła literackiego, w którym głównymi postaciami są roboty. Zbudowane zostały również nietypowe instrumenty, poza tym w instrument muzyczny przekształcony został dawny przedmiot użytku biurowego. Całość splata oprogramowanie napisane przez kompozytorów.


Cezary Duchnowski i Paweł Hendrich


 

bottom of page